Jesień to najlepszy czas na zabiegi złuszczające. Peelingi z zastosowaniem  
  substancji chemicznych lub biologicznych to jedne z najpopularniejszych
  zabiegów kosmetycznych, cieszące się niesłabnącą popularnością wśród
  klientek i klientów naszego Centrum. Są jedną z bardziej skutecznych
  i nieinwazyjnych metod poprawy wyglądu skóry oraz jej wielowarstwowej  
  rekonstrukcji.

 

 

Kwasy owocowe stosowane były już w starożytności. Egipcjanki kąpały się w kwaśnym mleku, a twarz przecierały cytrusami, wykorzystując w ten sposób działanie kwasu mlekowego i cytrynowego. W epoce renesansu stosowano sok z cytryny wymieszany z białym cukrem lub gorczycę z tartym jabłkiem i gorzkimi migdałami jako maseczki, zawarte w nich kwasy: migdałowy i jabłkowy rozjaśniały i wygładzały skórę.

Peeling chemiczny to nic innego jak nałożenie na skórę odpowiednio dobranego związku chemicznego lub mieszanki takich związków, w określonym stężeniu i na określony czas. Dobierając odpowiednie proporcje substancji aktywnych możliwa jest regulacja poziomu złuszczania. Wyróżnia się trzy głębokości:

  • złuszczanie powierzchowne – działanie w obrębie warstwy rogowej naskórka, bardzo łagodne

  • złuszczanie średnio-głębokie – obejmuje cały naskórek i górne warstwy skóry właściwej

  • złuszczanie głębokie – sięga aż do najgłębiej położonych warstw skóry właściwej, z racji czego wykonywane może być jedynie przez lekarza

 

 

Najpopularniejszymi kwasami stosowanymi w preparatach profesjonalnych są kwasy AHA (alfahydroksykwasy), otrzymywane z produktów naturalnie występujących w przyrodzie. Najczęściej wykorzystywane kwasy AHA to:

  • Kwas glikolowy, który otrzymywany jest z trzciny cukrowej i agrestu, dzięki małej cząsteczce dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka. Pobudza odnowę komórkową, zwiększa syntezę kolagenu.

  • Kwas mlekowy naturalnie występuje w maślance, jogurcie oraz kiszonych warzywach i owocach. Działa złuszczająco, hamuje namnażanie bakterii, nawilża skórę oraz poprawia strukturę kolagenu.

  • Kwas migdałowy pozyskiwany jest z gorzkich migdałów, pestek wiśni i moreli. Jest to jeden z nielicznych kwasów pozbawiony działania drażniącego. Ma właściwości antybakteryjne, łagodnie złuszcza, normalizuje pracę gruczołów łojowych.

  • Kwas cytrynowy obecny w owocach cytrusowych posiada bardzo silne właściwości rozjaśniające.

  • Kwas szikimowy otrzymywany z anyżu gwiaździstego. Działa złuszczająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

 

 

Kolejną grupą są kwasy BHA (betahydroksykwasy), w kosmetologii jej jedynym przedstawicielem jest kwas salicylowy. Otrzymywany jest z drzewa różanego, kory wierzby, kwiatów rumianku, malin, liści brzozy i senesu. Poza działaniem złuszczającym posiada zdolność przenikania przez sebum i wnikania w głębsze warstwy skóry oraz w głąb mieszków włosowych, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzięki tym właściwościom jest bardzo skuteczny w terapiach przeciwtrądzikowych.

Ciekawa jest również grupa kwasów PHA (polihydroksykwasy). Zalicza się do niej kwas laktobionowy i glukonolakton. Posiadają one właściwości kwasów AHA, rozmiar ich cząsteczek jest większy od cząsteczek innych kwasów, dzięki czemu ich działanie jest łagodniejsze. Mają silne właściwości nawilżające, antyoksydacyjne i łagodzące.

Warto wspomnieć także o kwasie azelainowym, występującym w ziarnach zbóż. Działa on rozjaśniająco na przebarwienia, przeciwtrądzikowo, antybakteryjnie, a także reguluje procesy keratynizacji naskórka. Kwas azelainowy z powodzeniem można stosować także przy cerze naczyniowej, wrażliwej i skłonnej do rumienia.

 

 

Wymienione wyżej substancje usuwają martwe lub zniszczone komórki naskórka oraz przenikają w głąb skóry, gdzie wpływają na przebudowę kolagenu i elastyny – dwóch czynników podporowych w skórze. Peelingi chemiczne pomagają zlikwidować oznaki starzenia, usunąć przebarwienia i drobne zmarszczki, redukują suchość skóry, minimalizują łojotok, wspomagają terapie przy trądziku pospolitym oraz trądziku różowatym.

Łączenie działania kwasów z aktywnymi enzymami, takimi jak papaina, bromelaina czy laktaza, prowadzi do jeszcze skuteczniejszego, precyzyjnego złuszczania i inicjowania procesów odnowy komórkowej.

 

 

Doskonałe efekty terapeutyczne na skórze dojrzałej z objawami starzenia uzyskuje się w zabiegach łączących działanie kwasów i substancji biologicznie czynnych, działających na głębsze warstwy skóry. Idealnym przykładem jest tu uzupełniające się działanie stężonych kwasów i czystego retinolu.

 

 

Po zabiegach złuszczających należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, stosować produkty z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (najlepiej SPF30 lub SPF50), nie zdrapywać łuszczącego się naskórka. Należy także stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji domowej, które będą uzupełnieniem i wsparciem całej terapii.

Należy zwrócić uwagę na fachowość i wiedzę osoby wykonującej peelingi chemiczne. Niekompetencja może spowodować nieodwracalne uszkodzenia skóry.

Strona wykorzystuje Cookies do celów statystycznych (google analytics). Informacje czym są cookies i jak je wyłączyć znajdują się TUTAJ [akceptuję - zamknij]