DERMATOCHIRURGIA
Dermatochirurgia to dziedzina medycyny zajmująca się likwidacją niepokojących (złośliwych, ale także niezłośliwych) zmian w obrębie skóry. Wszystkie zmiany przed zabiegiem badane są przez lekarza, który w zależności od rodzaju zmiany, wybiera najodpowiedniejszą formę zabiegu.
Zmiany pojawiające się na skórze, takie jak brodawki łojotokowe, włókniaki, kurzajki mogą zostać usunięte przez lekarza metodą laserową lub kriochirurgicznie. Natomiast wszelkie znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki) należy usuwać chirurgicznie.
Wykonanie każdego zabiegu z zakresu dermatochirurgii poprzedzone jest konsultacją lekarską. Zabiegi dermatochirurgiczne w Naszym Centrum wykonywane są przez chirurga w znieczuleniu miejscowym.
Dermatochirurgia zajmuje się leczeniem zmian występujących na powierzchni skóry i tkanki podskórnej, takich jak:
- Usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej na powiece oka (blefaroplastyka)
- Usuwanie brodawek
- Usuwanie bliznowców
- Usuwanie znamion skórnych
- Usuwanie włókniaków
W zależności od rodzaju zmiany skórnej Doktor wybiera jedną z poniższych metod:
- Laserowe usuwanie zmian skórnych za pomocą Lasera CO2 – bezinwazyjne, bezbolesne, bez okresu rekonwalescencji. Laser CO2 jest jednym z najdelikatniejszych urządzeń do bezkontaktowego i bezkrwawego wykonywania cięcia, odparowywania i koagulacji tkanek miękkich.
- Kriochirurgia dermatologiczna – to skuteczny zabieg usuwania zmian skórnych bez naruszania ciągłości skóry – wykorzystujący podtlenek azotu, który wymraża chore tkanki.
- Chirurgia konwencjonalna – usuwanie zmian skórnych za pomocą skalpela lub pętli chirurgicznej. Po wycięciu zmiany zakładane są szwy, a wycinek pobierany do badania histopatologicznego. Szwy ściągane są między 7 a 14 dniem po zabiegu. Na wynik badania czeka się ok. 3-4 tygodni.
LASEROWA PLASTYKA POWIEK - BLEFAROPLASTYKA
Blefaroplastyka to wykonywany przy użyciu lasera zabiegu usunięcia nadmiaru tkanki skóry powiek dolnych lub górnych. Zabieg cechuje minimalny dyskomfort, krótki czas rekonwalescencji i wysoki poziom bezpieczeństwa.
Laserowa plastyka powiek skutecznie odmładza spojrzenie. Jest to bezpieczny lifting opadających powiek, który skutecznie powiększa oko i zapewnia efekt utrzymujący się przez wiele lat.
Wskazania:
- opadające powieki
- nadmiar tkanki skóry powiek
- problemy z widzeniem spowodowane wiotką skórą powiek
- asymetria oczu
- zmarszczki na powiekach
Przeciwskazania:
- ciąża i okres laktacji
- skłonność do powstawania bliznowców
- infekcje wirusowe lub bakteryjne
Efekty:
- odmłodzone spojrzenie
- odmłodzona twarz
- powiększenie oka
USUWANIE BRODAWEK
Brodawki to zmiany skórne wywołane przez wirusa. Nie są groźne dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie i mogą rozprzestrzeniać się na powierzchni skóry.
Brodawki mogą pojawiać się w różnych partiach ciała (dłonie, podeszwy stóp, okolice intymne, powieki, twarz, łokcie, kolana).
W zależności od położenia, wielkości i typu brodawki dobiera się metodę jej usuwania:
- metoda laserowa – to szybkie, nieinwazyjne usunięcie brodawek
- metoda chirurgiczna – to tzw. łyżeczkowanie brodawek, które polega na wycięciu zmiany skórnej
USUWANIE BLIZNOWCÓW
Bliznowce to efekt nieprawidłowo gojącej się rany, przez co dochodzi do zgrubienia i nadmiernego rozrośnięta się skóry pokrywającej blizny.
Metody usunięcia bliznowców:
zabieg chirurgiczny
zabieg laserowy
Ostateczną decyzję o wyborze metody usuwania bliznowców podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem.
Metody usunięcia bliznowców:
- zabieg chirurgiczny
- zabieg laserowy
USUWANIE ZNAMION SKÓRNYCH
Skuteczne i bezpieczne metody usuwania znamion skórnych to wycięcie chirurgiczne lub zabieg laserowy.
Wśród szeregu znamion skórnych naskórkowych, naczyniowych czy barwnikowych można wyróżnić:
- znamiona barwnikowe
- pieprzyki
- włókniaki miękkie i twarde
- plamy soczewicowate
- naczyniaki krwionośne
USUWANIE WŁÓKNIAKÓW
Włókniaki to problem estetyczny naszej skóry. Ich usuwanie za pomocą dermatochirurgii laserowej jest idealnym rozwiązaniem. To zmiany powstające z tkanki łącznej skóry właściwej. Mogą mieć postać miękką lub twardą i pojawiać się w różnych miejscach na ciele. Ich obecności nie towarzyszą żadne dolegliwości, a same w sobie nie stanowią zagrożenia.
Wskazania do zabiegu usunięcia włókniaków:
- ciemne, bądź mocno widoczne zmiany (względy estetyczne)
- włókniaki umiejscowione w miejscach narażonych na podrażnienia
- włókniaki widoczne na szyi, twarzy czy dekolcie
Usuwanie włókniaków metodą laserową.
Usuwanie włókniaków za pomocą zabiegów z laserem to jedna z najpopularniejszych metod leczenia. Wiązka laserowa zostaje skierowana na daną zmianę skórną. Podczas działania lasera dochodzi do koagulacji i odparowania wody.
Metoda ta jest bezbolesna i bezinwazyjna, nie pozostawia żadnych blizn. Jest bezpieczna dla osób w każdym wieku, także dla dzieci.
Usuwanie włókniaków metodą chirurgiczną
Włókniaki można usunąć tradycyjną metodą chirurgiczną polegającą na wycięciu zmian skórnych. Stosuje się ją w celu usunięcia dużych włókniaków. Zmianę wycina się w znieczuleniu miejscowym.
Efekty zabiegu usunięcia włókniaków
Zabieg, bez względu na stosowaną metodę, prowadzi do usunięcia włókniaka w jak najmniej inwazyjny sposób. Nie pozostaje po nim blizna, a kilkudniowy okres rekonwalescencji wymagany jest jedynie po wycięciu zmiany metodą chirurgiczną.
WSKAZANIA DO ZABIEGU DERMATOCHIRURGII
- znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki)
- kaszaki
- tłuszczaki
- brodawki wirusowe
- brodawki łojotokowe
- włókniaki
- blizny przerostowe
- kępki żółte
PRZECIWWSKAZANIA
- ciąża i laktacja
- aktywne infekcje w obrębie leczonej zmiany skórnej
- bielactwo i łuszczyca
- cukrzyca
Dlaczego warto badać i usuwać niepokojące zmiany skórne ?
Nie ma nic cenniejszego niż własne zdrowie, dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że wszelkie zmiany na naszej skórze nie zaszkodzą naszemu zdrowiu, najlepiej wykluczyć wszelkie ryzyko dzięki konsultacji u lekarza specjalisty. Nigdy nie powinno się zwlekać z diagnostyką zmian skórnych.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest niemal bezbolesny. Wycięta zmiana skórna poddawana jest badaniu histopatologicznemu. Zabiegi charakteryzuje wysoki profil bezpieczeństwa oraz estetyczne usunięcie zmiany skórnej.
Dermatochirurgia laserowa czy za pomocą skalpela?
Każda metoda posiada swoje zalety i może być zastosowana na większości zmian skórnych. Lekarz specjalista podczas konsultacji decyduje, jaka metoda usunięcia będzie najskuteczniejsza. Usunięcie chirurgiczne polega na wycięciu zmiany za pomocą skalpela. Laserowe usuwanie zmian skórnych polega na odparowaniu zmiany za pomocą lasera. Jest to metoda najmniej inwazyjna. Sam zabieg trwa kilka sekund i nie jest obarczony ryzykiem długotrwałego gojenia. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Zastosowanie nowoczesnego lasera pozwala na precyzyjne usunięcie zmiany i zminimalizowanie czasu regeneracji skóry.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Każda z metod usuwania zmian skórnych jest bezpieczna. Zabieg poprzedzony jest konsultacją i wykonywany jest przez lekarza specjalistę z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Decyzję o wykorzystaniu konkretnego sposobu leczenia podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem podczas konsultacji lekarskiej. Przy wyborze właściwej terapii bierze się pod uwagę rodzaj znamienia i jego lokalizację, rozmiar oraz ewentualną skłonność do powstawania bliznowców. Kilkudniowy okres rekonwalescencji wymagany jest po wycięciu zmiany metodą chirurgiczną.