

EGZOSOMY - terapia anti-aging i regeneracja
Egzosomy z uwagi na dobroczynne i wszechstronne działanie stosowane są zarówno w kosmetologii jak i dermatologii. Jako terapeutyk regeneracyjny stanowią narzędzie do odmładzania skóry w procedurach anti-aging i medycynie estetycznej. Działają także stymulująco na porost włosów, więc podaje się je przy leczeniu łysienia androgenowego oraz telogenowego u mężczyzn i kobiet.
Egzosomy to zewnątrzkomórkowe nanopęcherzyki, które wytwarzane są w komórkach każdego organizmu – głównie w komórkach macierzystych. Są nośnikiem chemicznych i biologicznych sygnałów sterujących, więc pełnią bardzo ważną rolę w komunikacji międzykomórkowej. Ich nanometrowa wielkość pozwala na przemieszczanie się między większymi komórkami, więc wykazują zdolność szerszej penetracji. Odpowiadają przede wszystkim za reakcję organizmu na stany zapalne i urazy a także regulują procesy regeneracyjne i gojenia. Preparat zawierający egzosomy podaje się metodą iniekcji, mikronakłuwania lub z laseroterapią. Metoda dobrana jest do problemu z jakim zgłasza się pacjent/pacjentka.
Zastosowanie egzosomów na skórę skutkuje poprawą jej ogólnej kondycji. Zwiększa się jej poziom nawodnienia, poprawia koloryt, dochodzi do redukcji zmarszczek i jest bardziej elastyczna. Pobudzamy produkcję kolagenu, więc gołym okiem widoczny jest efekt odmłodzenia. W przypadku dermatoz egzosomy przyspieszają gojenie ran i niwelują ryzyko powstawania blizn. Łącząc je z laseroterapią znacznie skracamy okres rekonwalescencj
Wskazania do zastosowania egzosomów:
- skóra podrażniona, wrażliwa
- skóra z zaburzeniem zdolności regeneracyjnych
- AZS, trądzik zwykły, trądzik różowaty
- wiotkość skóry
- blizny potrądzikowe i po oparzeniach
- zaburzenia barwnikowe,
- zmarszczki
- nadmierne wypadanie włosów.
Egzosomy - skutecznośc kliniczna
- Odmłodzenie skóry – niwelowanie zmarszczek, poprawa nawilżenia i kolorytu.
- Przyspieszenie gojenia ran.
- Leczenie atopowego zapalenia skóry – łagodzenie stanów zapalnych, odbudowa płaszcza ochronnego skóry.
- Skrócenie okresu rekonwalescencji przy laseroterapii.
- Redukcja blizn przerośniętych – tzw. bliznowców.
- Leczenie łysienia.
Przeciwwskazania do terapii egzosomami
- choroba nowotworowa
- ciąża
- laktacja
Czy zabieg jest bolesny ?
Przy podaniu egzosomów metodą iniekcji w celu zmniejszenia odczuć partia zabiegowa zostaje znieczulona miejscowo maścią na bazie lidokainy.
Jaki jest okres rekonwalescencji po podaniu egzosomów ?
Po wykonaniu zabiegu pacjent/pacjentka wracają od razu do codziennych zajęć. Nie potrzebny jest okres rekonwalescencji.
Jak przygotować się do zabiegu ?
Wskazane jest picie dużej ilości wody w okresie 24 godzin przed zabiegiem. Na 3 dni przed zabiegiem nie powinno stosować się środków: Aspiryny, Ibuprofenu lub innych leków przeciwzapalnych.